• Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w dniu 23 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00 w szkolnej hali sportowej. Msza Święta odbędzie się w Kościele Gimnazjalnym o godzinie 8:30

     • Uczniowie I LO najlepsi w Polsce z polskiego

     • Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach przyzwyczaili już nas do corocznych bezprecedensowych ogólnopolskich sukcesów z języka polskiego. W Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień” pierwsze miejsce w kraju zajęła Julita Szymborska (ubiegłoroczna finalistka polonistycznej olimpiady), uczennica p. Marka Urbanowicza, a w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z ortografią na co dzień” najlepszy w Polsce okazał się Wojciech Sawicki, uczeń p. Marzeny Markowskiej. Julita otrzymała tytuł „Mistrzyni Poprawnej Polszczyzny 2023”, a Wojciech „Mistrza Ortografii i Interpunkcji Polskiej 2023”. W obu konkursach brały udział tysiące uczniów. Przypomnijmy, że przed rokiem w tych samych konkursach polonistycznych uczniowie z I LO również zwyciężyli w Polsce: Julia Jankowska w pierwszym z tych konkursów (uczennica Marii Urbanowicz), a Karolina Starzyńska w drugim (uczennica Marka Urbanowicza).

      W bieżącym roku szkolnym inne uczennice z I LO, Małgorzata Arasim i Maja Kałęka, zostały jako jedyne z Suwałk finalistkami centralnego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i mają  już zaliczoną na sto procent maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, a także zapewnione indeksy na humanistyczne kierunki studiów w całym kraju. Przygotowywał je do olimpiady Marek Urbanowicz.

       

     • Koleżanki i Koledzy maturzyści 1973 roku klasy IV D

     • Z radością informujemy, że zgłosiliśmy się licznie, by razem świętować półwiecze naszej matury.

      Przypominamy, że zjazd absolwentów z 1973 roku klasy IVd (wychowawca: Józef Szłyk) Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej odbędzie się 16-17 czerwca. Zjazd zainaugurujemy 16 czerwca o godzinie 14.00 w auli LO spotkaniami z dyrekcją szkoły oraz z historykiem Andrzejem Matusiewiczem, który opowie o przemianach miasta w latach 1973-2023. Po zwiedzeniu szkoły udamy się na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. Następnie autokarem przejedziemy do Ośrodka Wypoczynkowego w Lipniaku koło Suwałk na obiadokolację i na świętowanie. Do miłego zobaczenia.

      W sprawach organizacyjnych można kontaktować się z: Roman Henryk Racz (tel. 608 590 575), Józef Adelson (tel. 690 793 557),  Zbigniew Fałtynowicz (tel. 570 846 116).

      Suwałki, 7 czerwca 2023 roku.
       

     • „Mistrz Ortografii 2023” suwalskich szkół podstawowych

     • W I Liceum Ogólnokształcącym odbył się XXIII Miejski Konkurs Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych. W zmaganiach o miano „Mistrza Ortografii 2023 roku” wzięła udział młodzież z prawie wszystkich suwalskich szkół podstawowych. Zaszczytny mistrzowski tytuł zdobyła Katarzyna Domoradzka ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Drugie miejsca wśród młodych znawców ortografii zajęli Gabriela Ogórkis ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Sebastian Gościński ze Szkoły Podstawowej nr 5. Trzecia była Julia Fałtynowicz również ze Szkoły Podstawowej nr 5. Współorganizatorem konkursu był Suwalski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Autorem dyktanda był, jak co roku, twórca konkursu Marek Urbanowicz, a mówiło ono o pełnym niezwykłych wydarzeń obozie harcerskim. Znalazło się w nim między innymi zdanie o Józku, który „rześko, rzetelnie i nie na żarty rzępolił na skrzypcach wszystkim superkonserwatywnym eksmaminsynkom hołdującym ultrastaromodnym przebojom”.

      Laureaci XXIII Miejskiego Konkursu Ortograficznego Uczniów Szkół Podstawowych

      „Mistrz Ortografii 2023”

      Miejsce, laureat, szkoła, opiekun:

      I - Katarzyna Domoradzka, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, Małgorzata Wojtowicz-Dembowska

      II - Sebastian Gościński, Szkoła Podstawowa nr 5, Ewelina Leszczyńska

           Gabriela Ogórkis,Szkoła Podstawowa nr 10, Monika Kamińska-Nejfert

      III - Julia Fałtynowicz, Szkoła Podstawowa nr 5, Ilona Kruszyńska-Marczyk

      IV - Patrycja Kulbacka, Szkoła Podstawowa nr 9,  Agnieszka Chmielewska

            Filip Słabiński, Szkoła Podstawowa nr 11, Andrzej Górski

            Ksawery Piaścik, Szkoła Podstawowa nr 4, Joanna Andrukiewicz

            Sebastian Staszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 11, Andrzej Górski

      V - Paulina Uryn, Szkoła Podstawowa nr 5, Jolanta Witkowska

           Nicole Piotrowska,  Szkoła Podstawowa nr 10, Bożena Fabisiak

           Iga Koteras,  Szkoła Podstawowa nr 5, Ewelina Leszczyńska

           Aleksandra Janulewicz, Szkoła Podstawowa nr 11, Wioletta Tylenda-Twardowska

      VI - Urszula Chrulska, Szkoła Podstawowa nr 10, Bożena Fabisiak

            Sandra Zwolińska, Szkoła Podstawowa nr 4, Teresa Sawicka

      VII - Alicja Wawrzyn, Szkoła Podstawowa nr 9, Agnieszka Chmielewska

      VIII - Kacper Stankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 4, Danuta Makowska

              Laura Sieńkowska, Szkoła Podstawowa nr 4, Danuta Makowska