• Sukces uczniów 1 Cyber na obozie letnim w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

     • Pracownicy naukowi AMW i firma ISSA zorganizowały dla uczestników obozu (15 klas cyber Mil z całej Polski) turniej Capture the Flag (w skrócie CTF), bardzo popularny wśród pasjonatów. Zawodnicy w krótkim czasie poszukiwali ukrytych w programach komputerowych flag, w takich programach, które są podatne na cyberataki. W tej niełatwej  konkurencji nasi uczniowie zajęli 4 miejsce.

      Inna konkurencją był Hackathon, maraton programowania, który badał umiejętności programowania i odbywał się w bardzo krótkim czasie. Uczniowie 1 Cyber stworzyli grę komputerową, tematycznie

      związaną z bezpieczeństwem w sieci. Ich umiejętności zostały wysoko ocenione, zajęli 2 miejsce. Dzięki hackathonom programiści mają szansę na bycie zauważonym, tak też było w tym przypadku.

      Podczas pobytu w Gdyni uczniom towarzyszyły p. Małgorzata Kap i p. Małgorzata Powichrowska.

       

     • Wyniki matury międzynarodowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach

     • 5 lipca 2023 o godzinie 15:30 czasu środkowoeuropejskiego szkoły ponadpodstawowe realizujące program matury międzynarodowej (International Baccalaureate) otrzymały drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO - International Baccalaureate Organization w Cardiff (Wielka Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej. Wśród 60 szkół realizujących w Polsce ten ambitny program i 2 w województwie podlaskim, znajduje się I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

      Nasza szkoła przeprowadziła maturę po raz 2, do matury przystąpiło 19 uczniów, którzy zdobyli średnio 30 punktów na 45 możliwych do zdobycia. Średnia ocena uzyskana przez naszych uczniów wynosi 4,81 i jest wyższa od średniej światowej (4,73). Najlepszymi międzynarodowymi maturzystami lub maturzystkami w 2023 w suwalskim Pierwszym okazali się: Zofia Szemiel - 35/45, Donata-Mija Vencevičiūtė 35/45 oraz Kacper Tomczak - 34/45. Gratulujemy!

      Przeprowadzenie obu egzaminów w tym samym czasie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym dla dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły. Egzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się pod koniec kwietnia i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego, ale bez względu na ew. dni świąteczne, które są obchodzone w danym kraju.

      Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do 2 lub 3 egzaminów pisemnych minimum z 6 przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki. W I LO w Suwałkach międzynarodowi maturzyści zdają egzaminy z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, fizyka, j. polski, j. niem., j. hiszp., j. ang., psychologia, zarządzanie w biznesie, informatyka, oraz technika informatyczna w globalnym społeczeństwie. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy „ajbik" uczeń z klasy IBO przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych. Każdego roku wyniki egzaminów IBO są przesyłane elektronicznie do Suwałk w dn. 5 lipca z Centrum Egzaminacyjnego IBO w Cardiff w Wlk. Brytanii.

      Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są w sierpniu, natomiast Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff wysyła elektronicznie w dn. 5 lipca (dzień ogłoszenia wyników matury IBO) wyniki do wskazanych przez zdającego uczelni wyższych.