• Życzenia świąteczne

     • „Miej czas na to, aby pomyśleć – to źródło mocy.
      Miej czas na modlitwę – to największa siła na ziemi.
      Miej czas na uśmiech – to muzyka dla duszy” 

      (Matka Teresa z Kalkuty)

      Święta Bożego Narodzenia to czas przepełniony magią wigilijnej nocy, czas przebaczania i miłości, okres wielu refleksji osobistych i pamięci o bliskich, a zarazem czas wesołego kolędowania i nadziei płynącej ze świadomości, iż Bóg stał się człowiekiem, „dzieląc z nami trudy i znoje”… Łamiąc się symbolicznie wigilijnym opłatkiem, pamiętajmy, że człowiekowi do szczęścia potrzebny jest drugi człowiek.

      Z okazji zbliżającej się najpiękniejszej Nocy Bożego Narodzenia proszę przyjąć serdeczne życzenia. "Niech blask Wigilijnej gwiazdy rozjaśni nasze myśli nadzieją, a serca napełni miłością, która przyszła na świat w ubóstwie Betlejemskiej Groty". Niech Nadchodzący Nowy Rok będzie kolejnym rokiem życia z pasją, czasem pomyślności, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości.

      Dorota Anna Jabłońska
      Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
      im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

     • Dni Otwarte TU Chemnitz

     • W dniach 23-27.10.2023 uczennice klas czwartych, realizujące program z języka niemieckiego DSD II, Weronika Bobrowska, Julia Jaroś, Anna Jurkiewicz, Lena Majchrowska i Julia Truszczyńska pod opieką p. Jolanty Jurewicz uczestniczyły w dniach otwartych, tzw. Schnupperwoche TU Chemnitz w Niemczech.

      Podczas tygodniowego pobytu uczennice poznały ofertę edukacyjną uniwersytetu, brały udział w wykładach, m.in. z literatury, matematyki i informatyki oraz zwiedzały bibliotekę uniwersytecką.

      Młodzież mogła również sprawdzić i rozwijać swoje umiejętności językowe. Wyjazd był też doskonałą okazją do poznania nowych osób i wymiany doświadczeń z uczniami uczestniczącymi w programie DSD II z Polski i Czech.

      Pobyt sfinansowała Centrala Szkolnictwa Zagranicznego z Niemiec (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen).

     • Sukces w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej

     • 28 września 2023 odbyły się w całym kraju zawody etapu szkolnego XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Łącznie brało w nich udział 4757 uczniów. Do zawodów II etapu awansowało 535 uczniów. Z radością informujemy, że wśród nich znalazło się aż czterech uczniów naszej szkoły. Są to: Maria Omiljan z klasy 3B, Anna Kowalik i Aleksander Łoboda z klasy 3Cyber (uczniowie pana Jana Żukowskiego), oraz Mieszko Butkiewicz z klasy 2Cyber (uczeń pana Cezarego Kacprzyka).  

      Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach. Trzymamy kciuki!

     • Wybór projektu do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS

     • Zgodnie z rozporządzaniem Prezydenta Miasta Suwałk rozpoczynamy głosowanie nad zgłoszonymi projektami. Do szkolnej komisji wpłynęły dwa projekty, które zostały poddane ocenie, zaakceptowane i przekazane do głosowania.

      Projekt 1.

      Renowacja linii boiska w hali sportowej – projekt polegający na namalowaniu bądź odnowieniu linii boiska, co pozwoli na podniesienie jakości rozgrywanych turniejów w ramach imprez szkolnych oraz międzyszkolnych

      Koszt: 10000zł

      Projekt 2.

      Kąciki relaksu – polega na stworzeniu przestrzeni, gdzie można będzie odpocząć, zjeść posiłek i porozmawiać ze znajomymi. Ustawione zostaną stoły, kanapy, pufy.

      Koszt: 10000zł

      Szczegóły zamieszczone są:

      • na instagramie @su1lo.suwalki,
      • profilu fb szkoły    
      • stronie internetowej szkoły

      Uczeń może głosować tylko na jeden projekt i oddać głos tylko jeden raz. Uczniami uprawnionymi do głosowania nad projektami zgłoszonymi w danej szkole dopuszczonymi do głosowania przez Szkolną Komisję są wszyscy uczniowie.

     • Wolontariat na rzecz niewidomych

     • Uczniowie naszego liceum od kilkunastu lat pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to pomoc przy robieniu zakupów, przy wypełnianiu dokumentów, w czasie wizyt u lekarzy, w codziennych zajęciach. 10 października uczennice z naszej szkoły brały udział w organizacji święta niewidomych, tak zwanego „Dnia Białej Laski”, a 9 grudnia w organizacji Wigilii osób niewidomych.

      W naszym liceum co roku odbywają się cykle szkoleń  dla wolontariuszy, 12 grudnia takie szkolenia uczniów klas pierwszych przeprowadzili Pan Rafał Gawkowski - Prezes Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych, który jest instruktorem obsługi dnia codziennego osób niewidomych, oraz Pani doktor Bożena Pentkowska - instruktorka orientacji przestrzennej. W szkoleniu tym wzięła też udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. Za działalność w wolontariacie na rzecz niewidomych nasza uczennica Wiktoria Miłowicka odznaczona została przez Korpus Solidarności medalem „Wolontariusz na medal”. Koordynatorem współpracy szkolnych wolontariuszy z Polskim Związkiem Niewidomych jest prof. Marek Urbanowicz.

     • Nasza Szkoła Wicemistrzem Województwa Podlaskiego w Szachach - „LICEALIADA”

     • Po niezwykle emocjonujących i zaciętych pojedynkach zdobyliśmy II miejsce, nie przegrywając żadnej partii, za I LO Białystok. Miejsce III zajęło IV LO Białystok. Zespół wicemistrzów wystąpił w niezmienionym składzie od zajęcia I miejsca w półfinale grupy północnej, który skutecznie ustawił na poszczególnych szachownicach instruktor Marian Malinowski.

      Fantastyczna też jest wiadomość, że na II szachownicy pierwszy był Wojciech Sawicki z kompletem punktów, zaś na IV szachownicy także zwyciężyła nasza reprezentantka Maria Palejko, wygrywając wszystkie swoje spotkania. Skład zespołu: 1. Gabriela Pałejko - kl. I A, 2. Wojciech Sawicki - kl. IVB, 3. Stanisław Wasilewski - kl. II Cyber i 4. Maria Pałejko - kl. II A.

      Jak zwykle zawody wspaniale przepoprowadził i sędziował p. Leszek Zega z Białegostoku. Dziękujemy. Wielkie gratulacje i pozostały już tylko Mistrzostwa Polski.