• Kangur Matematyczny

     • 21 marca 2024 roku odbyła się XXXIII edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Uczestniczyło w niej 29 uczniów naszej szkoły.

      Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny jest w obecnej chwili najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Konkurs narodził się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Australii. W Europie Kangur został zorganizowany po raz pierwszy w 1990, a w Polsce w 1992 roku. W naszym kraju głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, a patronat sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

     • Dzień otwarty WAT i podziękowania

     • Serdecznie zapraszam Uczniów na Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej, który odbędzie się w najbliższą sobotę 23 marca br. w godz. 9.30-14.30. 

      Szczegóły spotkania znajdują się na stronie głównej WAT, istnieje także możliwość obserwowania wydarzenia na kanale youtube (dostęp ze strony głównej WAT):

      www.wojsko-polskie.pl/wat
      https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/aktualnosci-w/dzien-otwarty-w-wat-sobota-23-marca/

      Kolejny Dzień Otwarty WAT odbędzie się w sobotę 8 czerwca br.

      Jednocześnie pragnę jeszcze raz bardzo podziękować Paniom Dyrektor za możliwość przeprowadzenia przez Doktorantów Szkoły Doktorskiej WAT warsztatów dla Uczniów w styczniu br. 

      W imieniu Doktorantów pięknie dziękuję także za przesłane po warsztatach listy od Pani Dyrektor Doroty Jabłońskiej dla Doktorantów. To dla Doktorantów ogromnie miłe wyróżnienie.

      Bardzo dziękuję również za miłe słowa Pani Dyrektor skierowane w liście do mnie. 

      Mam nadzieję na naszą dalszą miłą współpracę - łączę serdeczne pozdrowienia dla Szanownych Pań Dyrektor, Szanownego Grona Pedagogicznego Liceum, a także dla wszystkich Uczniów.

      dr Ewa Łakoma
      pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia
      Wojskowa Akademia Techniczna
      im. Jarosława Dąbrowskiego
      Warszawa

     • Wyniki X Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

     • Pod koniec lutego w naszej szkole odbył się etap szkolny X Wojewódzkiej Podlaskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 27 pierwszoklasiatów. Do finału Wojewódzkiej Olimpiady awansowało 9 uczniów. Z radością informujemy, że wśród nich znalazły się uczennice z IA: Oliwia Jakubowska, Gabriela Pałejko oraz Matylda Wiszniewska, uczennice z IB: Lena Ejsmont i Maja Skłodowska, uczniowie z ICyber: Hubert Hańczuk, Jan Koncewicz i Ernest Radzewicz oraz uczennica z IE: Lidia Haraburda.

      W finale Wojewódzkim Olimpiady Gabriela Pałejko zajęła V miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

      Olimpiadę zorganizowała Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach.

      Kto powołuje Komendanta Wojewódzkiego Policji? Wobec kogo można użyć kajdanek zespolonych? Kto jest organem wykonawczym samorządu wojewódzkiego? Między innymi z takimi pytaniami zetknęli się finaliści X Olimpiady o Bezpieczeństwie.

      Zdjęcia PUZ w Suwałkach:

     • Terminy ogólnopolskich finałów konkursów polonistycznych

     • UWAGA!!!

      Ogólnopolskie finały konkursów polonistycznych odbędą się w naszej szkole 17 maja (piątek) 2024 r.:

      • 8.00-9.00 - "Z poprawną polszczyzną na co dzień"  (zadanie finałowe: napisanie opowiadania na podstawie historyjki obrazkowej),
      • 11.00-12.00 - "Z ortografią na co dzień" - (zadanie finałowe: dyktando).
     • Program Erasmus+ w naszej Szkole

     • W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach od 8 lat realizowane są działania w ramach programu Erasmus+. Umożliwia on wyjazdy nauczycieli na kursy językowe i szkolenia metodyczne. Program skierowany jest też do młodzieży, która uczestniczy w wymianie międzynarodowej,

      Wielu nauczycieli szkoły poszerzyło swoje kompetencje językowe i dydaktyczne na licznych szkoleniach we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, na Malcie i Cyprze.

      W dniach 15-20 stycznia 2024 roku uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjezdzie do Sewilli w Hiszpanii. Realizowali oni program wymiany ekologiczno-kulturalno-językowej ze szkołą CENTRO PRIVADO DE EUSENANZA z Sewilli. W ramach tego wyjazdu uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach realizowanych w szkole oraz w Sewilli i okolicy. Podczas tego wyjazdu mieli także zajęcia z języka hiszpańskiego, nauczyli się tańców hiszpańskich, rozegrali mecze sportowe  oraz poznali tradycyjną hiszpańską kuchnię. Dla wszystkich była to niezwykła niezapomniana przygoda!

     • Awans do etapu centralnego Olimpiady Geograficznej

     • Z dumą i radością informujemy, że uczennica naszej Szkoły Anna Jurkiewicz zakwalifikowała się do Finału 50. Olimpiady Geograficznej, Nauczycielem przygotowującym Anię do olimpiady jest p. Krzysztof Reszczyński.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w Finale, który odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2024 r. w Łodzi.

     • Awans do etapu centralnego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

     • Z ogromną radością i dumą informujemy, że  Anna Jurkiewicz z klasy IVA - uczennica p. M. Markowskiej - została zakwalifikowana do zawodów ogólnopolskich LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      Olimpiada Literatury i Języka Polskiego składa się z kilku etapów. Najpierw uczennica napisała obszerną wypowiedź argumentacyjną, za którą uzyskała bardzo wysoką punktację. Etap pisemny zawodów II stopnia składał się z dwóch części: rozprawki i testu językowego. Wyniki z tej części pozwoliły Ani zakwalifikować się do etapu ustnego. Jury w Białymstoku wysoko oceniło jej wypowiedzi, dzięki czemu jako jedyna uczennica z Suwałk weźmie udział w części pisemnej etapu centralnego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      Cieszymy się ogromnie i życzymy sukcesu.

     • Filozofia – intelektualna przygoda!

     • Na taką przygodę zdecydował się Aleksander Łoboda z klasy 3 Cyber – uczeń p. Małgorzaty Powichrowskiej. Aleksander wziął udział w Olimpiadzie Filozoficznej, która sklada się z kilku etapów: najpierw napisał esej, na podstawie którego został zakwalifikowany do etapu okręgowego. Etap okręgowy składał się z dwóch części: testu z historii filozofii i egzaminu ustnego. Wysokie wyniki pozwoliły Aleksandrowi zakwalifikować się do etapu centralnego tejże olimpiady. To niebywały sukces. Cieszymy się ogromnie i trzymamy kciuki!

     • Koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych

     • Dnia 1 marca na długiej przerwie upamiętniliśmy ofiarę żołnierzy niezłomnych złożoną na ołtarzu wolności Ojczyzny. Żołnierze, którzy nie zgadzali się z narzuconym systemem komunistycznym byli wyklęci przez nową, sprzyjającą sowietom władzę i ich potomków. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły przypomniał nam, jak ważna jest WOLNOŚĆ!

      Program przygotowany pod kierownictwem nauczycieli: p. Małgorzaty Kap, p. Beaty Kierejszy i p. Joanny Sochoń zaprezentowali uczniowie klas:

      IB: Amelia Chalecka, Lidia Grześ, Gaja Klimaszewska, Jakub Sienica,

      IC: Julia Bigielis,

      IIA: Anna Bacewicz, Jan Sawicki,

      IID: Patrycja Leszczyńska,

      IIID: Marcelina Kierejsza.