• Akredytacja Erasmus+ na lata 2021-2027

     • I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach otrzymało Akredytację Erasmus+ w sektorze Edukacja Szkolna na lata 2021-2027.

      Hasło programu brzmi: „Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły”.

      W istocie program jest  swoistym „biletem wstępu” do różnych projektów edukacyjnych, rodzajem stałego członkostwa w programach międzynarodowych skierowanych do uczniów oraz nauczycieli. W ramach tego programu uczniowie mogą uczyć się za granicą oraz wziąć udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Nauczyciele mają możliwość podnoszenia swoich kompetencji podczas mobilności i szkoleń w języku angielskim. Udział w mobilności edukacyjnej może stać się realną szansą rozwoju dla każdego.  

      Kadra nauczycielska do tej pory wzięła udział w wielu mobilnościach zagranicznych w ramach realizowanych przez szkołę projektów. Obecnie  trwa projekt „Dwujęzyczność i Matura Międzynarodowa drogą do lepszej przyszłości młodzieży z terenów zagrożonych wykluczeniem”.

     • Awans do ogólnopolskich finałów

     • Do finału Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień” zakwalifikowali się : Jankowska Julia (2C), Jurkiewicz Anna (2A), Panasiewicz Paweł (3Dpp), Piątek Maja (2C), Śliwiński Maciej (3Dpp), a do finału Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”: Bartnik Daria (1C), Banaszewska Natalia (1C), Krzyżewska Hanna (3D), Lubecka-Godlewska Melania (3C), Makarska Urszula (3C), Starzyńska Karolina (3C).

      Finały konkursów odbędą się w kwietniu (dokładny termin zostanie podany później).

      Gratulujemy!

     • Awans do II etapu OLiJP

     • I etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przebiegł pomyślnie – wszyscy uczestnicy zakwalifikowali się do II etapu, uzyskując bardzo wysoką punktację. Do II etapu awansowali: Anna Kuszel (3Bpp) i Łukasz Wojczulis (3Bpp) – uczniowie prof. Małgorzaty Powichrowskiej, Julita Szymborska (2D) i Maja Wierkiewicz (2D) – uczennice prof. Marka Urbanowicza oraz Julia Jankowska (2C) i Katarzyna Łada (2C) – uczennice prof. Marii Urbanowicz.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!

     • Nowy zbiór zadań dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki

     • W ramach współpracy nauczycieli matematyki z Suwalskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli powstał zbiór zadań dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki w nowej formule, obowiązującej od 2023 roku. Tematyka zbioru obejmuje zagadnienia z geometrii analitycznej i przeznaczona jest, jako uzupełnienie szkolnych podręczników do rzetelnego powtórzenia przed maturą. W pracach zespołu udział brali nauczyciele matematyki z naszej szkoły - p. Jan Żukowski - inicjator i koordynator prac oraz p. Paweł Odojewski.

      W zamieszczonych w zbiorze recenzjach pracowników naukowych uczelni wyższych możemy przeczytać, że zbiór przyda się każdemu uczniowi niezależnie od posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności

      „Wskazówki i pełne rozwiązania dają szansę na rozpoczęcie zadanie, nawet przy napotkanych trudnościach. Rysunki w klarowny sposób obrazują stawiane pytania i ułatwiają uczniowi ich zrozumienie i wizualizację. (…) Zbiór doskonale przysłuży się zarówno uczniom pracującym samodzielnie jak i nauczycielom podczas lekcji, jako wsparcie w przygotowaniach do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym”

      dr hab. Agnieszka Bojarska - Sokołowska,

      Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

      „Zasadniczą część zbioru poprzedza syntetyczny rozdział teoretyczny. (…) Następnie w kilku rozdziałach w sensownym podziale są proponowane serie autorskich zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. (…) Zbiór zadań może być cenną i pomocną pozycją, dzięki której uczniowie bez problemu rozwiążą każde zadanie z geometrii analitycznej na maturze podstawowej”

      dr Marzena Filipowicz-Chomko,

      Politechnika Białostocka

      Zespół nie ustaje w pracach i w planie są kolejne zbiory oraz przykładowe arkusze maturalne.

     • Sukces pasjonata historii

     • Michał Walczuk uczeń p. Małgorzaty Kap uczestniczył w okręgowych eliminacjach LXVIII Olimpiady Historycznej. Jako jedyny, spośród wszystkich uczestników, uzyskał maksymalną ilość punktów - 100. Jego wypowiedź spotkała się z uznaniem komisji konkursowej. Pani Małgorzata Kap jest dumna ze swojego ucznia i jego sukcesów. Michał wykazał się ogromną znajomością epoki średniowiecznej, w której się specjalizuje, jak również wiedzą z pozostałych okresów dziejów historycznych od prehistorii do współczesności. Uzyskał awans do eliminacji centralnych, które odbędą się w dniach 2- 10 kwietnia 2022 r.

      Michał zakwalifikował się również do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", której eliminacje odbędą się 3 marca 2022 r.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia!

     • Rusza pogotowie maturalne

     • Kolejna edycja kursów przygotowujących do egzaminów maturalnych, które organizuje suwalska Uczelnia czeka na maturzystów w regionie.

      Akcja skierowana jest do uczniów niezależnie od rodzaju i profilu szkoły, do jakiej uczęszczają. Będą oni mogli skorzystać z zajęć z matematyki, języka angielskiego, języka polskiego, chemii, biologii i innych przedmiotów, związanych z zainteresowaniami i wyborami maturzystów – zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej.

      Na każdy przedmiot przewidzianych jest 30 godzin lekcyjnych (opłata: 160 zł za cały kurs). Zajęcia poprowadzą nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu młodzieży do egzaminów maturalnych.

      Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zapisy trwają do 21 stycznia 2022 roku. 

      UWAGA

      • zajęcia z danego przedmiotu ruszą w momencie zebrania się grupy (co najmniej) 16-osobowej
      • zajęcia będą odbywały się zgodnie z harmonogramami przygotowanymi przez nauczycieli (drugi tydzień ferii, a następnie weekendy i godziny popołudniowe).

      Formularz zgłoszeniowy dostępny tu: Pogotowie maturalne.  
      Więcej informacji:
      dzial.promocji@puz.suwalki.pl

     • Turniej Charytatywny

     • W piątek 10 grudnia na hali sportowej I LO odbył się III Charytatywny Świąteczny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. Patronat nad turniejem objął Prezydent Miasta Suwałk Pan Czesław Renkiewicz oraz Młodzieżowa Rada Miasta Suwałk. Organizacją imprezy zajęli się uczniowie 2MN, 3Dpp oraz Szkolne Koło Caritas.

      Podczas turnieju zebraliśmy środki na leczenie Juliana Szoki, dwuletniego chłopca chorego na nowotwór. Łącznie zgromadziliśmy 7 531.55 złotych.

      Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom uczestniczącym w turnieju. Wielkie wyrazy wdzięczności składamy także gościom z II liceum, III liceum i Zespołu Szkół Technicznych za wielkie wsparcie.

      Specjalne podziękowania zespołowi "DRAH" których płyty z podpisami zostały wylicytowane za 1500 zł przez II LO w Suwałkach.

     • Awans do II etapu Olimpiady Języka Angielskiego

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3Cpp Zuzanna Bagan została zakwalifikowana do II etapu Olimpiady Języka Angielskiego. Część pisemna tego etapu odbędzie się 10 stycznia 2022 roku w Ostrołęce.

      Gratulacje!