• Zapraszamy do uczestnictwa w programie Deutsches Sprachdiplom II (DSD II)

     • Program Deutsches Sprachdiplom II (DSD II) ma na celu przygotowanie uczniów do egzaminu państwowego DSD II odpowiadającego poziomowi B2/ C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 (DSD B2/C1 - Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz B2/C1), który potwierdza umiejętności językowe potrzebne przy rekrutacji na uniwersytety i uczelnie wyższe w Niemczech. Jest to najwyższy poziom egzaminu Republiki Federalnej Niemiec możliwy do osiągnięcia przez uczniów poza granicami Niemiec.

      Uzyskanie Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 jest potwierdzeniem biegłej znajomości języka niemieckiego w zakresie czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu, komunikacji ustnej oraz komunikacji pisemnej, poświadczone państwowym dyplomem Republiki Federalnej Niemiec. Dyplom DSD II B2/C1 zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech. Dyplom ten zwiększa również szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy.

      Egzamin jest bezpłatny. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do egzaminu.

      Do programu mogą przystąpić uczniowie, którzy uczyli się minimum dwa lata języka niemieckiego w szkole podstawowej.

      Uczniowie/kandydaci wybierają klasy z rozszerzeniem zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, natomiast zajęcia w programie Deutsches Sprachdiplom II (DSD II) odbywają się w ramach zajęć obowiązkowych, w wymiarze 6 godzin języka niemieckiego w tygodniu w grupach międzyoddziałowych. Uczniowie ci są zwolnieni z lekcji języka niemieckiego w swojej klasie, uczęszczają tylko na zajęcia w ramach DSD II. Przygotowanie do egzaminu jest zintegrowane z programem nauczania języka niemieckiego.

      Jeśli

      • uczyłaś/uczyłeś się języka niemieckiego w szkole podstawowej,
      • lubisz uczyć się języków obcych,
      • uważasz, że w dzisiejszych czasach znajomość angielskiego to za mało,
      • chciałabyś/chciałbyś studiować w Niemczech,
      • chciałabyś/chciałbyś pracować w międzynarodowej firmie,
      • jesteś zainteresowana/y własnym rozwojem,
      • uważasz, że „Englisch ist ein Muss, Deutsch ein Plus”

      to ten program jest dla Ciebie!

      Więcej informacji na stronie: LINK.

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/22

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/22 rozpocznie się w piątek, 24 czerwca mszą o 8:30 w kościele parafialnym. O 9:00 w hali sportowej rozpocznie się część oficjalna.

     • Rozstrzygnięcie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Portret Marii Konopnickiej"

     • Milena Iwanicka, uczennica klasy IIIBpp zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Portret Marii Konopnickiej" pod honorowym patronatem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej. W ramach konkursu powstały portrety Marii Konopnickiej inspirowane jej życiem lub twórczością. Milena wykonała swój rysunek pod opieką p. Małgorzaty Kap.

      Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy dlaszych sukcesów!

     • „Mistrz Ortografii 2022” suwalskich szkół podstawowych

     • W I Liceum Ogólnokształcącym odbył się XXII Miejski Konkurs Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z prawie wszystkich suwalskich szkół podstawowych. Tytuł „Mistrza Ortografii 2022” zdobyła Julia Kowalewska ze Szkoły Podstawowej nr 10, Wicemistrzem został Mateusz Nejman ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Amelia Romanowska ze Szkoły Podstawowej nr 6. Współorganizatorem konkursu był Suwalski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Autorem dyktanda był jak co roku twórca konkursu Marek Urbanowicz, a mówiło ono o szkole po pandemii. Znalazło się w nim między innymi takie zdanie „Hultaj Henryk zahipnotyzował chimeryczną Honoratkę, która dostała chronicznej chrypki i histerycznie chrząkała”.

      Lista wszystkich laureatów konkursu na załączonym obrazie.

     • Zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie na Robótkę Szydełkową „Mój świat w szydełku”

     • Gabriela Dębowska z klasy 1D zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych Ogólnopolskiego Konkursu na Robótkę Szydełkową „Mój świat w szydełku”, który odbył się w Katowicach. Gabriela wysłała na konkurs pracę pod tytułem „Mała Gosia w słonecznikowej sukience”, która przedstawia lalkę ubraną w sukienkę inspirowaną tytułowymi słonecznikami.

     • Mistrzynie języka polskiego z I LO

     • Bezprecedensowy w skali kraju sukces odniosły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach Julia Jankowska i Karolina Starzyńska. Obie zwyciężyły w największych polskich konkursach polonistycznych. Julia Jankowska zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, w którym rywalizowało 2151 uczniów, zaś Karolina Starzyńska została mistrzynią ortografii, zwyciężając w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z ortografią na co dzień”, brało w nim udział 1734 uczestników. W drodze do zwycięstwa musiały przejść kilkuetapowe pisemne eliminacje. Jedną z nagród będą medale Mistrz Mowy Polskiej. Sukces jest tym bardziej niezwykły, że obie mistrzynie są uczennicami małżeństwa polonistów z I Liceum Ogólnokształcącego – Julię uczy Maria Urbanowicz, a Karolinę Marek Urbanowicz.

     • Konkursy z okazji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej rozstrzygnięte

     • 23 maja 2022 r. obchodziliśmy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej - polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji został zorganizowany II Szkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości M. Konopnickiej, w którym wzięło udział ponad stu uczniów z trzecich klas.

      I miejsce zajęli tacy uczniowie jak: Oliwia Butkiewicz, Maja Szaraniewicz i Aleksandra Sobolewska z klasy IIIc oraz Michał Łuniewski z klasy IIIe, II miejsce - Piotr Smokowski z klasy IIIb, a III miejsce: Maria Kisłowska z IIIe, Aleksandra Ołów i Antonina Zakrzewska z klasy IIId oraz Aleksander Żukowski z klasy IIIb.

      Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny inspirowany twórczością patronki naszej szkoły, w którym I miejsca zajęły: Karolina Dębska z klasy Ic i Anna Sokołowska z klasy IIIe, II miejsce - Roksana Wołągiewicz z IIIe i Luiza Zawistowska z 31MN, a III miejsce - Aleksandra Ołów z IIId i Nikola Danilewicz z IIIc.

     • Sukces w konkursie "Mój przodek - mój bohater na plakacie"

     • Milena Iwanicka, uczennica klasy IIIBpp zajęła I miejsce w IV kategorii wiekowej konkursu Mój przodek - mój bohater na plakacie. Narysowała swojego pradziadka Stanisława Kruszniewskiego, który walczył w 1939 roku na Podlasiu. Milena przygotowywała swoją pracę pod kierunkiem oraz merytoryczną opieką p. Małgorzaty Kap. Rozdanie nagród zwycięzcom konkursu organizowanego przez białostocki odział Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się w Białymstoku. 

      Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.