Aktualności
Życzenia Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026
Uczniowie I LO we Włoszech
W dniach 14-18.06.2026r. uczniowie klas 1B, 1C, 1Cyber, 2A, 2CD, 31MN, 3B, 3C, 3D oraz 3E wraz z opiekunkami: panią Wiolettą Harmuszkiewicz, panią Dorotą Zielińską, panią Urszulą Andruczyk i panią Agnieszką Balcer-Romanowską przebywali na wycieczce we Włoszech. Po trudach dwudziestogodzinnej jazdy autokarem dotarli do położonej nad Morzem Adriatyckim Wenecji. W czasie spaceru z miejscowym przewodnikiem zobaczyli m.in. Plac św. Marka, bogato dekorowaną Bazylikę św. Marka, prawie stumetrową Dzwonnicę św. Marka oraz siedzibę władców weneckich – Pałac Dożów. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakich doświadczyli uczestnicy wycieczki. Czekały tam na nich słynne mosty: XVI-wieczny Rialto czy Most Westchnień, Canale Grande, śpiewy i nawoływania gondolierów. Po Wenecji nadszedł czas na rejs na słynącą z produkcji szkła wyspę Murano oraz wyspę Burano – malutką, malowniczą i zapełnioną niewielkimi domami, których fasady pomalowane są na intensywne odcienie różu, fioletu, czerwieni, żółci i błękitu.
Następny dzień to zwiedzanie Rzymu z jego najpiękniejszymi budynkami, placami i fontannami. Uczniowie zobaczyli m.in. otoczony sześcioma wzgórzami, najstarszy rynek miasta Forum Romanum, Koloseum, Plac Kapitoliński, Plac Wenecki, Circo Massimo, Termy Karakali, a także Awentyn ze słynną „dziurką od klucza”.
Kolejnego dnia młodzież nadal eksplorowała Rzym, a w nim, m.in. Panteon, Piazza Navone z zachwycającymi fontannami (del Moro, Neptuna, dei Quattro Fiumi, słynną Fontannę di Trevi), XVII-wieczny Kościół Sant'Agnese in Agnore i słynne z pokazów mody Schody Hiszpańskie.
Ostatnim punktem wycieczki był Watykan – najmniejsze państwo świata. W Stolicy Apostolskiej młodzież zobaczyła Plac św. Piotra otoczony ogromną kolumnadą Berniniego oraz wnętrze monumentalnej Bazyliki św. Piotra z grobem papieża Jana Pawła II.
Wycieczka, mimo niezwykle napiętego programu, pozostawi po sobie niesamowite wrażenia i pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczestników.
24
Zakończenie roku szkolnego
Fotorelacja z obchodów Jubileuszu 190-lecia Szkoły
- 40
Film z okazji Jubileuszu 190-lecia naszej szkoły
Udział nauczycieli I LO w szkoleniu Erasmus+
W dniach 8-12 czerwca 2026 r. nauczyciele I LO, p. Katarzyna Pelczar i p. Paweł Odojewski uczestniczyli w kursie z programu Erasmus+ „AI-Based Assessment and Evaluation” w Lizbonie.
W czasie szkolenia uczyli się tworzyć narzędzia pozwalające efektywnie wykorzystać sztuczną inteligencję do oceny prac uczniów oraz ewaluacji własnej pracy. Po zajęciach mieli też czas na zwiedzanie miasta, poznawanie kultury i kuchni Portugalii.
Śladami gen. Stanisława Maczka - relacja z wyjazdu edukacyjnego do Francji, Belgii i Holandii
Oskar Markowski – uczeń klasy III D, finalista XII Regionalnej Olimpiady Wiedzy Historycznej o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach, jako jedyny uczestnik| z Suwałk - wraz z p. prof. Małgorzatą Kap - wziął udział w kilkudniowym wyjeździe edukacyjnym zorganizowanym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Podczas podróży przemierzyli szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej, poznając historię oraz dokonania żołnierzy dowodzonych przez gen. Stanisława Maczka.
Finaliści i ich opiekunowie zwiedzili m. in. Muzeum Mémorial de Falaise, Muzeum Mémorial de Montormel, Gandawę i Bredę. Oddali też hołd polskim żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej we Francji, Belgii i Holandii, paląc na ich grobach znicze i uczestnicząc w mszach świętych. Wyjazd był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o bohaterskich czynach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.
Udział nauczycieli I LO w szkoleniu Erasmus+
W dniach 25-29 maja 2026 r. nauczycielki I LO, p. Natalia Liso i p. Jolanta Jurewicz uczestniczyły w kursie z programu Erasmus+ „AI - Powered Content Creation for Educators” w Wiedniu.
Miały okazję poznać możliwości stosowania aplikacji przy przygotowaniu materiałów dla uczniów, udoskonalenia metod pracy, jak też zwiedzić zabytki, muzea i obiekty kulturalne stolicy Austrii.
Warsztaty z języka niemieckiego w ramach programu DSD II
W dniach 21-22 maja 2026 r. odwiedził naszą szkołę koordynator programu DSD II na region północno- wschodniej Polski, pan Jochen Heinz, którzy przeprowadził dwudniowe warsztaty z języka niemieckiego dla uczniów realizujących program DSD II.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas trzecich, przygotowujący się do egzaminu DSD II: Karolina Dondziło, Julia Ferenc, Lidia Haraburda, Patryk Kaszkiel, Gaja Klimaszewska, Lena Małach, Laura Nakielska i Michalina Skindzielewska.
Pan J. Heinz udzielili cennych wskazówek dotyczących egzaminu ustnego i przeprowadził też wiele ćwiczeń językowych. Uczniowie pracowali nad wyszukiwaniem i selekcjonowaniem informacji oraz materiałów graficznych potrzebnych do tworzenia prezentacji. Mieli też okazję przedstawić sobie nawzajem wyniki swojej pracy.
Zajęcia były bardzo intensywne, ale dzięki warsztatom uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych i poznania zasad prezentowania materiału graficznego na egzaminie ustnym. Wzbogacili też zasób słownictwa z języka niemieckiego.
Warsztaty dla uczniów zorganizowała p. Jolanta Jurewicz.
4
,,Mistrz Ortografii 2026''
- 3
Archiwum Aktualności